e-mail: tactus@tactus.pl tel: +48 796 750 066

Dzień Ziemi przez cały rok – Odcinek 1

Oszczędzaj wodę w swoim ogrodzie – sadź i podlewaj odpowiedzialnie

Czy wiesz, że do podlewania 1 m2 ogrodu w Polsce zużywamy średnio 3,3 l wody dziennie? Rocznie daje to nieco ponad 1200 l wody na 1m2, tymczasem przeciętny Polak wypija rocznie 100 l czystej wody. Gdyby odwrócić te proporcje przyczynilibyśmy się do ograniczenia zużycia wody przeznaczonej na utrzymanie zieleni, której obecność jest bardzo ważna, ale również wpłynęli na swoje zdrowie i samopoczucie.

Kryzys wodny w Polsce jest faktem: Od prawie 40 lat mamy w Polsce permanentną suszę rolniczą, od co najmniej kilkunastu postępuje obniżenie poziomu wód gruntowych, a od kilku – doskwiera nam drastyczny niedobór opadów (źródło: https://ziemianarozdrozu.pl/artykul/4233/cisza-przed-susza-byc-moze-najwieksza-od-ponad-50-lat)

Rozsądne gospodarowanie wodą wydaje się więc kluczowe, szczególnie jeśli zaczniemy działać szybko i w dużej skali.

Czy to możliwe? Tak! Możesz zacząć od „od swojego własnego podwórka” czyli własnego ogrodu czy zieleni projektowej i namówić do tego swoich sąsiadów.

3 proste strategie do wdrożenia od zaraz, aby zacząć oszczędzać wodę:

 1. Postaw na odpowiednie gatunki roślin, nie wymagające intensywnego podlewania.
 • Najbardziej odporne na suszę są rośliny skalne i występujące naturalnie w siedliskach piaszczystych, murawach ciepłolubnych.
 • Decydując się na łąki kwietne, sprawdź dokładnie wymagania wodne i świetlne poszczególnych gatunków.

 

 1. Jeśli w Twoim ogrodzie już są rośliny wilgociolubne postaw do system nawadniania
 • Instalacja nawadniająca w postaci zraszaczy, tzw. przewodów pocących lub zraszaczy wynurzanych  sprawdzi się w przypadku dużych powierzchniowo ogrodów i terenów zielonych.
 • Odpowiedni system nawodnienia to oszczędność czasu i efektywne zużycie wody

 

 1. Jak podlewasz podlewaj oszczędnie
 • Podlewaj ogród i trawnik tylko wczesnym rankiem lub po południu.
 • Podlewaj rozproszonym strumieniem wody, aby zminimalizować parowanie wody zanim ta dobrze do korzeni.
 • Latem trawnik potrzebuje nawodnienia co 5-7 dni – nie podlewaj częściej. Podlewaj rzadziej – ale obficie. Rośliny rzadziej podlewane lepiej przystosowują się do warunków wodnych i lepiej znoszą suszę.
 • Zrezygnuj z podlewania trawników i ogrodu po ulewnym deszczu (jeśli już się taki zdarzy) – obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.

Related Posts