e-mail: tactus@tactus.pl tel: +48 796 750 066
Łap deszczówkę

Pada? Złap wodę i wykorzystaj ją w swoim ogrodzie lub na pobliskim terenie zielonym

 

Łap deszczówkę

Pozostając w temacie wody i jej oszczędnego wykorzystywania w przydomowych ogrodach i na terenach zielonych zachęcamy dziś do korzystania z deszczówki. Sama deszczówka korzystnie wpływa na rośliny, z uwagi na fakt, że jest miękka, ma stosunkowo niskie pH, posiada wiele substancji odżywczych wykorzystywanych przez rośliny. Warto więc w trakcie ulewnych deszczy zmagazynować ją do wykorzystania zamiast pozwolić by trafiła do kanalizacji.

Sposobów i technik pozwalających na jej gromadzenie deszczówki jest kilka.

  1. Bardziej zaawansowane rozwiązania zakładają montaż podziemnych zbiorników na deszczówką wyposażonych w pompę i filtry.

W takim przypadku warto dobrze zaplanować wielkość zbiornika w oparciu o szacunkowy zasób gromadzonej wody, który obliczany jest indywidualnie na podstawie danych o: wielkości opadów, wielkości powierzchni z jakiej odprowadzana będzie woda deszczowa oraz wielkości terenu na jakim planowane jest wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki do podlewania. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest do domów jednorodzinnych lub w zabudowie szeregowej.

  1. Proste i skuteczne rozwiązanie dedykowane nawet dla mieszkańców bloków to gromadzenie deszczówki w niewielkie zbiorniki i beczki.

Rozwiązanie to nie wymaga żadnych instalacji a jedynie postawienia zbiornika i wykorzystywania wody z nim zgromadzonej do podlewania niewielkich zasobów roślin na tarasach lub zieleni przydomowej.

Dość powszechne i coraz chętniej stosowane przez mieszkańców miast, na co doskonałym przykładem jest miasto Wrocław. Pierwsza edycja programu Złap Deszcz cieszyła się takim zainteresowaniem, że zwiększono planowany do przeznaczenia na niego budżet. Druga edycja programu zorganizowana w 2020 r. zamknięta została zaś w ostatnich dniach stycznia, ponieważ liczba złożonych wniosków w krótkim czasie spowodowała wyczerpnie półmilionowego budżetu przeznaczonego na ten cel.

  1. Innym, jednak nie ostatnim rozwiązaniem pozwalającym na zagospodarowanie deszczówki jest aranżowanie tzw. ogrodów deszczowych. Sam temat jest dość obszerny i skupia wiele technik wykonania jednak dostępność prostych rozwiązań pozwala nawet na samodzielne wykonanie własnego przydomowego ogródka deszczowego.

Prostą instrukcję można znaleźć na stronie:

https://www.wroclaw.pl/srodowisko/ogrod-deszczowy-w-3-krokach-2020

 

 

Related Posts