e-mail: tactus@tactus.pl tel: +48 796 750 066

Materiały z World Green Building Week 2019 – czyli jak zarządzać światłem aby oszczędzać pieniądze, minimalizować emisję CO2 oraz chronić ptaki przed kolizjami z budynkami.

Minął już prawie miesiąc od zakończenia WGBW 2019 – Światowego Tygodnia Budownictwa Zrównoważonego. W tym roku kampania odbyła się pod hasłem Building Life i miała na celu szerzenie wiedzy i świadomości w zakresie emisji dwutlenku węgla na wszystkich etapach  życia budynku.

Nasza firma we współpracy z Towarzystwem Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com przeprowadziła spotkania z architektami i projektantami w trakcie których zaprezentowaliśmy rozwiązania z branży budowlanej i elektrycznej które z jednej strony odpowiedzialne są za redukcję emisji CO2 a z drugiej wspierają aktywną ochronę ptaków dla których budynki stanowią miejsca bytowania i antropogeniczne przeszkody.

Wiadomo, że dobór odpowiednich opraw, minimalizowanie mocy punktów oświetleniowych i redukcja zanieczyszczenia światłem generowana przez obiekty budowlane to: z jednej strony redukcja emisji CO2 na etapie życia budynku a z drugiej realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Natomiast ważnym pośrednim efektem odpowiednio zaprojektowanego i wykonanego oświetlenia oraz odpowiedniego zarządzania oświetleniem jest ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi elementami naszych budynków, które ulegają kolizjom wskutek tak  zwanego efektu latarni morskiej oraz wskutek przezroczystości szklanych elewacji.

Chcemy tą wiedzą dzielić się dalej. Dlatego pod poniższym linkiem znajduje się przygotowana przez nas na WGBW 2019 prezentacja. Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem a chętnych do poszerzenia tej wiedzy do kontaktu z nami.

Chętnie skonsultujemy projekt oświetlenia, zarówno pod kątem energooszczędności jak i ochrony ptaków,  pomożemy w doborze odpowiednich opraw i doradzimy jak zarządzać światłem aby minimalizować ryzyko kolizji ptaków z budynkami na trasach ich przelotów.

Related Posts